Časový rozdíl Brazílie Česko

kategorie: Různé | 0

Každého, kdo sleduje olympiádu jistě zajímá, jaký je časový rozdíl Brazílie Česko.

Časový rozdíl Brazílie Česko je -5 hodin tj. když je u nás 12 hodin v poledne, v Brazílii je 7 hodin ráno. 

Časový rozdíl Brazílie Česko
Časový rozdíl Brazílie Česko

Území Brazílie se rozkládá přes čtyři časová pásma, přičemž většina turisty navštěvovaných míst včetně hlavního města Brasilia spadá do pásma GMT-3. Letní čas zavádí Brazilie pouze v tomto pásmu. Od dubna do září je tento brazilský čas posunut proti českému o minus 5 hodin, od listopadu do února o minus 3 hodiny.

Základním časovým pásmem je pásmo, ve kterém platí UTC a které se rozkládá kolem nultého poledníku, který prochází Královskou observatoří v Greenwichi (Londýn, Anglie). Z toho důvodu se pásmovému času odpovídajícímu UTC někdy říká Greenwichský čas (GMT, Greenwich Mean Time).

Ostatní časová pásma jsou popsána rozdílem počtu hodin, o které se v nich platný čas liší od UTC. Např. středoevropský čas (SEČ) je označen jako UTC+1, neboť je vzhledem k UTC posunut o hodinu napřed (tzn. ve chvíli, kdy je 12.00 UTC, je ve střední Evropě 13.00). Na západní polokouli je čas oproti UTC posunut zpět (např. v New Yorku, USA či Brazílii platí časové pásmo UTC-5), na východní polokouli platí čas, který je před UTC (např. v Tokiu, Japonsko je časové pásmo UTC+9).

Napsat komentář