Domácí sušená rajčata s bylinkami a česnekem

kategorie: Vaření a recepty | 0

Domácí sušená rajčata s bylinkami a česnekem

Pokud jste měli také velkou úrodu rajčat, zkuste si doma udělat sušená rajčata. Můžu vám zaručit, že ty kupované už nebudete chtít. Vzhledem k tomu, že nevlastním sušičku na ovoce, jsem rajčata sušila v troubě na pečícím papíru. Výsledkem jsou vynikající sušená rajčata, které si naložíte do oleje, ochuceném oblíbenými bylinkami a česnekem. Myslím si, že takto upravená rajčata mohou být i krásným jedlým dárkem.

Ingredience:

  • zralá rajčata (lepší jsou trošku menší)
  • olej (nejlépe samozřejmě olivový, ale pokud jej nemáte nebo jej máte málo, nařeďte jej dobrým slunečnicovým)
  • česnek
  • bylinky (doma máme rádi kombinaci tymián a bazalka, popř. s rozmarýnem)

Překrojte rajčata v půlce a poskládejte je na pečící papír řezem nahoru a dejte do trouby. Peču je na 150 °C na horkovzduch. Pečení trvá zhruba kolem 10 hodin, ale je to velmi individuální. Záleží na tom, jak zralá a šťavnatá rajčata máte a také jaký výsledný stupeň usušení preferujete. Rajčata můžete usušit úplně nebo je můžete nechat trošku šťavnatější. Já je mám ráda, když nejsou vysušené úplně, ale nejsou už ani „matlavá“. Na druhé fotce je můžete porovnat. To nejtmavší je usušené úplně, to vpravo dole je usušené méně. Jelikož samozřejmě nejsou všechny rajčata stejná, tak je potřeba ty usušené postupně odebírat z trouby.

Pokud máte rajčata hodně šťavnatá, můžou se začít na pečícím papíru připalovat. V tom případě je vhodné jej třeba jednou vyměnit za nový nebo stačí rajčata kousek posunout, aby opět ležely na suchém místě.

Olej si připravíte tak, že jej zahřejte a dáte do něj vyluhovat pokrájené bylinky a stroužky česneku. Já jej nechávám úplně vychladnout a potom teprve olej přecedím a prolévám jím rajčata. Není ale nutné olej cedit, můžete jej nalít do sklenic i s bylinkami, záleží na vás. Sušené rajčata skladuji v lednici. Až rajčata sníte, olej nevyhazujte, ale můžete jej použít jak ve studené tak teplé kuchyni. Je totiž také moc dobrý a krásně provoněný bylinkami a česnekem.

Domácí sušená rajčata s bylinkami a česnekem

Domácí sušená rajčata s bylinkami a česnekem

Domácí sušená rajčata s bylinkami a česnekem

 

Domácí sušená rajčata s bylinkami a česnekem

 

 

Napsat komentář