Odchod do důchodu v roce 2016- aktuální informace

kategorie: Rady a Tipy | 0
Odchod do důchodu v roce 2016
Odchod do důchodu v roce 2016 Zdroj: FreeImages.com

Odchod do důchodu v roce 2016- sepsali jsme pro vás aktualizované informace o odchodu do důchodu.

Doba pojištění

Pokud vás zajímá odchod do důchodu v roce 2016, musíte mít odpracovanou dobu 32 let, neboli tak dlouho musíte být zaměstnaný nebo si platit pojištění jako OSVČ. Do doby pojištění se započítává i „náhradní doby pojištění“ (kdy jste se např. starali o dítě, když jste byli ve ve výkonu vojenské služby apod.). Kolik musíte odpracovat, abyste mohli jít do důchodu záleží na tom, kdy dosáhnete důchodového věku, který závisí nejen na věku narození, ale u žen i na počtu vychovaných dětí. Nejbezpečnější způsob jak důchodový věk zjistit je Věková kalkulačka na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (v odstavci vlevo).

Výše důchodu

Na výši důchodu má potom vliv řada faktorů, především se jedná o dobu pojištění a jakou mzdu jste dostávali. Jednoduše řečeno- čím déle jste se účastnili pojištění a čím více jste vydělávali, tím vyšší důchod budete dostávat. Na internetu můžete nalézt mnoho kalkulaček, ale vzhledem k tomu, že do výpočtu zasahuje velké množství faktorů, bude nejbezpečnější opět použít Důchodovou kalkulačku na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (v odstavci vlevo).

Předčasný důchod

Do předčasného důchodu můžete jít 3 roky před nárokem na důchod (v případě, že tento nárok u vás vznikne dříve než v 63 letech) nebo o 5 let dříve (jestliže nárok na důchod budete mít v 63 letech a později). Samozřejmě to není tak jednoduché, protože předčasným odchodem do důchodu si snižujete výši důchodu, který budete dostávat po celou dobu v důchodu. Toto snížení bude mít ale největší vliv u vysokých penzí.

Přivýdělek v důchodu

U řádného starobního důchodu nejsou žádné omezení, můžete dál pracovat či podnikat (samozřejmě budete platit dál sociální pojištění). U předčasného důchodu je situace složitější, v zásadě můžete pracovat do takové výše příjmu, kdy nebudete muset platit důchodové pojištění. Jedná se tedy např. o dohodu o provedení práce (do 10 000 Kč za měsíc), dohodu o pracovní činnosti (do 2 500 Kč za měsíc), příležitostné přivýdělky, podnikání v malém rozsahu apod.

 

Napsat komentář